Restrukturyzacja kredytów- kapitalne wyjście dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozmaitych aspektów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym wypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Sposób postępowania jest bardzo przybliżony.

W jakim czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane zapytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i domaga się trochę zmienionej taktyki postępowania. Właściwie jest wówczas gdy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. kapitalnym rozwiązaniem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu mamy możliwość w jasny i przejrzysty sposób wskazać własne dochody i co w naszym przypadku jest nader istotne nakłady połączone ze spłatą naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poduszka pieniężna.

Ale już gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do ilości przychodów to jest to znak alarmowy komunikujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy czekać z wykonaniem decyzji dlatego, że zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych problemów finansowych. Powinniśmy mieć świadomość, iż np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. 2-ie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem koszty związane z komornikiem mogą być wyższe niż teraźniejsze koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do instytucji finansowej.