Restrukturyzacja kredytów jako strategia na pożyczkowe kłopoty


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują ostatnie analizy zrobione poprzez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Mnóstwo praktyków uwypukla to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Ale już w skali makro rodzi to niesłychanie szkodliwe skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.