Restrukturyzacja kredytów w skomplikowanych czasach


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu znawców uwypukla to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to nader niekorzystne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.