Restrukturyzacja kredytów- kapitalne rozwiązanie dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania prowadzone poprzez polski instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo praktyków zaznacza to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to niesłychanie negatywne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.