Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania zrobione przez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba specjalistów zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to nader negatywne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.