Restrukturyzacja kredytów jest coraz to w wyższym stopniu atrakcyjna w Polsce


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują ostatnie badania przeprowadzone poprzez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu znawców sygnalizuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to bardzo szkodliwe skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.