Restrukturyzacja kredytów- kapitalne rozwiązanie dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania zrealizowane przez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba ekspertów kładzie nacisk na to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wytwarza to bardzo szkodliwe rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.