Restrukturyzacja kredytów- porady specjalistów na błyskawiczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrealizowane przez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to niesłychanie niekorzystne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.