Restrukturyzacja kredytów w kłopotliwych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy przeprowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo ekspertów kładzie nacisk na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wywołuje to bardzo niepomyślne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.