Restrukturyzacja kredytów- sugestie znawców na błyskawiczne wyjście z długów


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują minione analizy zrobione poprzez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Duża liczba specjalistów zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to bardzo negatywne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.