Restrukturyzacja kredytów jako modus operandi na finansowe problemy


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrobione przez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Duża liczba praktyków zaznacza to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to nader niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.