Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem pokazują minione analizy przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu fachowców akcentuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Z kolei w skali makro wytwarza to nader szkodliwe skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.