Restrukturyzacja kredytów- rady profesjonalistów na błyskawiczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane poprzez polski instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zadłużeń. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu znawców podkreśla to, że jeśli trend ten będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to niesłychanie niekorzystne skutki dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe wykorzystywać adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.