Restrukturyzacja kredytów jako taktyka na kredytowe troski


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy prowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego długu. Duża liczba praktyków uwypukla to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to niesłychanie negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.