Restrukturyzacja kredytów jest coraz bardziej popularna nad Wisłą


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem demonstrują ostatnie badania zrobione przez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.