Restrukturyzacja kredytów- świetna droga do finansowej niezależności


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim modyfikacja organizacji w ich spłacie i jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z różnych względów nie radzi sobie z prawidłową spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb postępowania jest nader zbliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga trochę zmienionej taktyki działania. Dobrze jest kiedy prowadzimy własny domowy budżet w postaci formalnej np. wspaniałym wyjściem jest popularny arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w jasny i przejrzysty sposób stwierdzić własne dochody i co w naszym przypadku jest nader ważne nakłady związane ze spłacaniem naszych kredytów. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poducha finansowa.

Natomiast gdy dostrzegamy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy mówiący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w najwyższym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji gdyż zbytnia niefrasobliwość może być źródłem poważnych problemów kredytowych. Powinniśmy mieć świadomość, iż np. w chwili kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie wolno nam do tego dopuścić. Za każdym razem bowiem koszty powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż aktualne wydatki jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do banku.