Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w sytuacji gdy kredytobiorca z rozlicznych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych deklaracji. Nie ma w tym przypadku większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma niezbitej odpowiedzi. Każdy przypadek jest indywidualny i narzuca konieczność trochę zmienionej taktyki postępowania. Świetnie jest kiedy mamy swój domowy budżet w postaci formalnej np. wyśmienitym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w klarowny i przejrzysty sposób określić własne dochody i co w naszym wypadku jest bardzo istotne koszty powiązane ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca pozostaje nam jeszcze suma wolna do skorzystania tzw. poducha pieniężna.

Z kolei gdy widzimy, iż poziom naszych wydatków niebezpiecznie zbliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w stopniu daleko idącym wskazana. Nie możemy zwlekać z podjęciem decyzji ponieważ zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną dotkliwych kłopotów kredytowych. Powinniśmy posiadać świadomość, iż np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić min. dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. Zawsze bowiem koszta powiązane z komornikiem będą wyższe niż aktualne nakłady jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.