Restrukturyzacja kredytów- doskonałe wyjście dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrobione poprzez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu specjalistów akcentuje to, iż jeśli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro sprawia to bardzo szkodliwe skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować właściwe rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.