Restrukturyzacja kredytów- idealna ścieżka do kredytowej stabilności


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują minione badania przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu znawców podkreśla to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to bardzo niepomyślne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub obniżył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie drogie w obsłudze a w końcu znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.