Restrukturyzacja kredytów w czasach po ogólnoświatowej recesji


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrealizowane poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Mnóstwo praktyków kładzie nacisk na to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro powoduje to nader negatywne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.