Restrukturyzacja kredytów w skomplikowanych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują minione analizy zrealizowane przez lokalny instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Wielu fachowców kładzie nacisk na to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Natomiast w skali makro rodzi to bardzo niekorzystne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne wykorzystywać stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to odbiorca nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.