Restrukturyzacja kredytów- wskazówki fachowców na błyskawiczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują minione badania zrobione przez krajowy instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Mnóstwo fachowców podkreśla to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Natomiast w skali makro powoduje to nader niekorzystne rezultaty dla rodzimej ekonomii. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo drogie w obsłudze a w końcu znacznie lepszym wyjściem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.