Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione analizy zrobione przez lokalny instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Mnóstwo specjalistów podkreśla to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro rodzi to bardzo negatywne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.