Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem demonstrują minione analizy przeprowadzone przez polski instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba ekspertów sygnalizuje to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro wytwarza to niesłychanie niekorzystne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież znacznie lepszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.