Restrukturyzacja kredytów w kłopotliwych czasach


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane poprzez lokalny instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego długu. Mnóstwo praktyków sygnalizuje to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Jednakże w skali makro wywołuje to nader niekorzystne rezultaty dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nadmiernie zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.