Restrukturyzacja kredytów w uciążliwych latach


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się coraz to większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem demonstrują minione analizy przeprowadzone przez krajowy instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba znawców zwraca uwagę na to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to niesłychanie szkodliwe skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.