Restrukturyzacja kredytów- kompendium wiedzy praktycznej dla zadłużonych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem pokazują minione badania zrobione przez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, iż z każdym rokiem wzrasta liczba osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba ekspertów zwraca uwagę na to, że jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to konsekwencja w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to bardzo niepomyślne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub zmniejszył wielkość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.