Restrukturyzacja kredytów- miniporadnik dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz za razem większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują minione analizy prowadzone przez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta liczba ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu fachowców kładzie nacisk na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Z kolei w skali makro powoduje to niesłychanie niepomyślne rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest jeden tani kredyt konsolidacyjny.