Restrukturyzacja kredytów- wszystko co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zapotrzebowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy zrealizowane przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Wielu ekspertów sygnalizuje to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro sprawia to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są względnie drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.