Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy praktycznej dla kredytobiorcy


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy przeszło dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Duża liczba fachowców akcentuje to, iż jeżeli trend ten będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to niesłychanie niepomyślne skutki dla krajowej gospodarki. Tzn. osoby nazbyt zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub zmniejszył wysokość rat.

W wybranych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość drogie w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.