Restrukturyzacja kredytów- świetna droga do kredytowej równowagi


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione badania zrobione przez krajowy instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, iż z każdego roku wzrasta ilość jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba specjalistów uwypukla to, że jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro sprawia to bardzo niekorzystne skutki dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty finansowe zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.