Restrukturyzacja kredytów- zbiór wiedzy praktycznej dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz za razem większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione badania zrobione przez lokalny instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie płaci w terminie swoich zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Mnóstwo znawców kładzie nacisk na to, iż jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Ale już w skali makro wytwarza to nader negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają poniekąd z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są stosunkowo drogie w obsłudze a przecież zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.