Restrukturyzacja kredytów- wskazówki specjalistów na bezzwłoczne wyjście z zadłużenia


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwacznego. Jak bowiem pokazują minione badania prowadzone poprzez polski instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Mnóstwo specjalistów zwraca uwagę na to, iż jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Z kolei w skali makro rodzi to niesłychanie szkodliwe skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie posiada środków finansowych na spłatę kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są dość drogie w obsłudze a przecież znacznie lepszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.