Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjne rozwiązanie dla przekredytowanych


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz za razem większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic niesamowitego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone poprzez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Oznacza to, iż z każdym rokiem przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego zadłużenia. Wielu fachowców podkreśla to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do wielu tragedii rodzinnych, jest to efekt w skali mikro. Choć już w skali makro powoduje to nader niepomyślne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uciekają w "szarą strefę" i wypadają jak wielu przekonuje z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne stosować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie ma zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny okres lub obniżył wysokość rat.

W wybranych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym wyjściem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.