Restrukturyzacja kredytów- podstawowe informacje dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem demonstrują minione badania prowadzone przez krajowy instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w czasie swych zobowiązań. Oznacza to, że z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo ekspertów uwypukla to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Z kolei w skali makro rodzi to bardzo niepomyślne skutki dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy finansowe stosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której odbiorca nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.