Restrukturyzacja kredytów- perfekcyjne wyjście dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic osobliwego. Jak bowiem wskazują minione badania prowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku wzrasta ilość ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego zadłużenia. Wielu znawców zwraca uwagę na to, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to niesłychanie negatywne skutki dla ojczystej gospodarki. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają w pewnym sensie z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne wykorzystywać adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są stosunkowo kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.