Restrukturyzacja kredytów jest coraz to bardziej atrakcyjna w naszym kraju


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się raz po raz większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy prowadzone przez krajowy instytut badawczy więcej niż dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swoich zadłużeń. Znaczy to, że z każdym rokiem przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swojego zadłużenia. Duża liczba specjalistów akcentuje to, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to skutek w skali mikro. Jakkolwiek w skali makro wywołuje to bardzo szkodliwe rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. ludzie za bardzo zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swych zadłużeń i pragnąc ustrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne aplikować adekwatne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to klient nie posiada zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło zarobku bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewny okres lub zmniejszył wysokość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada kilka albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są relatywnie kosztowne w obsłudze a w końcu zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.