Restrukturyzacja kredytów- komplet informacji co musisz wiedzieć


Restrukturyzacja kredytów w minionym czasie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie badania prowadzone poprzez lokalny instytut badawczy ponad dwa miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, że z każdego roku przybywa jednostek zadłużonych, które nie radzą sobie z organizacją swego długu. Mnóstwo znawców zwraca uwagę na to, iż jeżeli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to pokłosie w skali mikro. Natomiast w skali makro wywołuje to bardzo negatywne rezultaty dla rodzimej gospodarki. Tzn. ludzie nazbyt zadłużone gdy nie posiadają możliwości regulowania swych zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak ekstremalnych sytuacji a w czasie gdy osoba ma problemy pieniężne aplikować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której to konsument nie ma zasobów finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres lub obniżył wielkość rat.

W pewnych przypadkach restrukturyzacja kredytów opiera się na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są względnie kosztowne w obsłudze a w końcu znacznie korzystniejszym wyjściem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.