Restrukturyzacja kredytów okiem doświadczonego eksperta kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim okresie cieszy się coraz to większym zainteresowaniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic dziwnego. Jak bowiem pokazują minione analizy przeprowadzone przez lokalny instytut badawczy przeszło 2 miliony Polaków nie płaci w czasie swoich zobowiązań. Znaczy to, że z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swego zadłużenia. Mnóstwo ekspertów sygnalizuje to, że jeśli tendencja ta będzie się trzymać to może to doprowadzić do wielu tragedii rodzinnych, jest to wynik w skali mikro. Choć już w skali makro rodzi to bardzo niepomyślne rezultaty dla krajowej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie mają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc wystrzec się przed egzekucją komorniczą uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w momencie gdy osoba ma problemy pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której klient nie posiada środków finansowych na spłacanie kredytu np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien okres lub zmniejszył wysokość rat.

W niektórych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada kilka albo nawet parenaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, że są dość kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest 1 tani kredyt konsolidacyjny.