Restrukturyzacja kredytów- kompilacja wiedzy dla potrzebujących


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacie i jest używana przede wszystkim w momencie kiedy kredytobiorca z różnorodnych względów nie radzi sobie z poprawną spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nie ma w tym sytuacji większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Środek działania jest nader zbliżony.

W którym czasie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak zbudowane pytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest specjalny i domaga się trochę zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest kiedy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. wspaniałym wyjściem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu posiadamy możliwość w jasny i przejrzysty sposób wskazać własne przychody i co w naszym przypadku jest niesłychanie istotne koszty powiązane ze spłacaniem naszych kredytów. Właściwie jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do użytku tzw. poducha finansowa.

Z kolei gdy dostrzegamy, że poziom naszych kosztów niebezpiecznie przybliża się do ilości dochodów to jest to sygnał alarmowy komunikujący o tym, że restrukturyzacja kredytów jest jak najbardziej wskazana. Nie możemy czekać z rozpoczęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być przyczyną niebezpiecznych kłopotów kredytowych. Musimy posiadać świadomość, iż np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem koszty związane z komornikiem mogą być wyższe niż bieżące koszty jakie jesteśmy zobowiązani wydać w stosunku do agencji bankowej.