Restrukturyzacja kredytów według doświadczonego specjalisty kredytowego


Restrukturyzacja kredytów w minionym okresie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic szczególnego. Jak bowiem wskazują ostatnie analizy przeprowadzone przez polski instytut badawczy więcej niż 2 miliony Polaków nie spłaca w terminie swych zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa ludzi zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Wielu znawców podkreśla to, że jeśli trend ten będzie się utrzymywać to może to doprowadzić do dużej liczby tragedii rodzinnych, jest to następstwo w skali mikro. Jednakże w skali makro powoduje to nader negatywne rezultaty dla ojczystej ekonomii. Tzn. osoby za bardzo zadłużone gdy nie posiadają szans regulowania swoich zobowiązań i pragnąc ustrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają jak mówią niektórzy z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem doradców kredytowych jest to aby nie doprowadzać do tak ostatecznych sytuacji a w czasie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Redukuje się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada środków finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i stracił pracę a w związku z tym źródło przychodu bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewien czas lub obniżył wielkość rat.

W pewnych wypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie kosztowne w obsłudze a przecież zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest 1 niedrogi kredyt konsolidacyjny.