Restrukturyzacja kredytów jako strategia na pożyczkowe zmartwienia


Restrukturyzacja kredytów to przede wszystkim zmiana organizacji w ich spłacaniu i jest używana przede wszystkim w momencie gdy kredytobiorca z przeróżnych względów nie radzi sobie z regularną spłatą zaciągniętych zadłużeń. Nie ma w tym kazusie większego znaczenia czy są to kredyty czy też pożyczki. Tryb postępowania jest bardzo przybliżony.

W którym momencie restrukturyzacja kredytów jest wskazana?
Na tak postawione zapytanie nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi. Każdy przypadek jest odrębny i narzuca konieczność trochę zmienionej taktyki postępowania. Dobrze jest gdy prowadzimy swój domowy budżet w postaci formalnej np. świetnym rozwiązaniem jest uznany arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu mamy możliwość w jasny i przejrzysty sposób określić swe zarobki i co w naszym przypadku jest bardzo istotne wydatki połączone ze spłacaniem naszych pożyczek. Dobrze jest gdy każdego miesiąca zostaje nam jeszcze kwota wolna do skorzystania tzw. poducha pieniężna.

Ale już gdy widzimy, że poziom naszych wydatków niebezpiecznie przybliża się do sumy przychodów to jest to znak alarmowy informujący o tym, iż restrukturyzacja kredytów jest jak w największym stopniu wskazana. Nie możemy zwlekać z rozpoczęciem decyzji albowiem zbytnia niefrasobliwość może być źródłem niebezpiecznych problemów kredytowych. Powinniśmy mieć świadomość, iż np. w momencie kiedy zaległości w spłatach naszych rat będą wynosić minimum dwie raty to kredytodawca będzie już posiadał podstawy prawne aby nasza umowa kredytowa została wypowiedziana. Nie możemy do tego dopuścić. W każdej sytuacji bowiem ceny powiązane z komornikiem mogą być wyższe niż aktualne koszty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść w stosunku do agencji bankowej.