Restrukturyzacja kredytów- kompilacja informacji dla dłużników


Restrukturyzacja kredytów w ostatnim czasie cieszy się raz po raz większym zaciekawieniem naszych rodaków i nie ma w tym fakcie nic zdumiewającego. Jak bowiem pokazują ostatnie analizy zrobione poprzez polski instytut badawczy ponad 2 miliony Polaków nie spłaca w czasie swoich zadłużeń. Oznacza to, iż z każdego roku przybywa osób zadłużonych, które nie radzą sobie z obsługą swojego długu. Duża liczba specjalistów sygnalizuje to, iż jeżeli trend ten będzie się utrzymywać to może to przyczynić się do dużej ilości tragedii rodzinnych, jest to rezultat w skali mikro. Choć już w skali makro wytwarza to nader szkodliwe rezultaty dla ojczystej gospodarki. Tzn. ludzie nadmiernie zadłużone gdy nie mają możliwości regulowania swoich zadłużeń i pragnąc wystrzec się przed komornikiem uchodzą w "szarą strefę" i wypadają niejako z "obiegu" ekonomicznego".

Zadaniem konsultantów finansowych jest to aby nie doprowadzać do tak skrajnych sytuacji a w momencie gdy osoba ma kłopoty pieniężne zastosować stosowne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytów. Sprowadza się ona przede wszystkim do tego aby w sytuacji w której konsument nie posiada zasobów finansowych na spłatę kredytów np. uległ poważnemu wypadkowi i utracił pracę a w związku z tym źródło zarobkowania bank zgodził się na zawieszenie spłacenia kredytu na pewny czas lub obniżył wielkość rat.

W niektórych przypadkach restrukturyzacja kredytów polega na ich konsolidacji. Np. jest pewna grupa osób, która to posada parę albo nawet kilkanaście pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Mają one to do siebie, iż są relatywnie drogie w obsłudze a przecież znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jeden niedrogi kredyt konsolidacyjny.