Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne oraz baterie słoneczne coraz częściej widziane są w polskich domach oraz instytucjach. Ich spadająca cena oraz nieustannie rosnąca produkcyjność motywuje do kupowania systemów solarnych nie tylko ze względu ekologicznych lecz też na ekonomię prądu. Tu pojawia się podstawowe pytanie jaki układ dobrać.

Czy lepszy będzie układ fotowoltaiczny z akumulatorami czy system sieciowy dostarczający prąd bezpośrednio do sieci. Systemy fotowoltaiczne sieciowe cechują się brakiem jakiegokolwiek akumulatora a całą uzyskaną siłę elektryczną przesyłają wprost do sieci. Wyjście to z dwóch czynników jest bardziej oszczędne od systemów słonecznych fotowoltaicznych. Po pierwsze nie ma potrzeby wymiany co jakiś okres 2-5 lat kosztownych akumulatorów żelowych, jakich koszt znacznie podwyższa wytworzoną kWh.

Po drugie brak części mechanicznych oraz prostota eksploatacji powoduje, żę układy sieciowe mają zaplanowaną żywotność do 25 lat. Dzięki tak długiej żywotności spadają koszty serwisowe oraz konieczność wymiany sprzętu co przekłada się bezpośrednio na koszt wyprodukowanej kilowatogodziny.Wadą układów solarnych sieciowych jest brak uzyskiwania energii przy niedostatku słońca lub w nocy. Systemy takie współpracują jedynie z sieciami energetycznymi łącząc obydwa zasilania ze sobą albo korzystając jedynie z zasilania z sieci w wypadku braku słońca.Systemy sieciowe w wypadku pracy samodzielnej (nie oddajemy energii elektrycznej) zwracają sie po ok 7 latach eksploatacji, w zależności od ich wielkości oraz nasłonecznienia. Po tym etapie czerpiemy darmową energię elektryczną a własny prąd w dzień powoduje wolniejszą prace licznika energii elektrycznej co przenosi się na mniejsze rachunki za prąd. Jeśli mamy poświadczoną umowę z zakładem energetycznym, możemy odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej energii za pośrednictwem zegara dwukierunkowego.

Takie wyjście zwiększa zwrot całej instalacji do 5-6 lat w zależności od własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Systemy sieciowe niestety nie mogą być stosowane tam gdzie w ogóle nie dochodzi energia do tego poświęcone są układy słoneczne wyspowe pracujące z akumulatorami. Niemniej jednak układy sieciowe są konstrukcjami, które w przyszłości z racji na swoje najniższe koszta będę często wykorzystywane w całej unii europejskiej. Na dzień obecny są one bardzo powszechne w Niemczech oraz mocno wspierane przez rząd niemiecki.