Kurabiyeli Anılar

Eskiden misafir geldiğinde veya akrabalara, dostlara gidildiğinde en çok ikramı yapılanlar arasında belkide ilk başta kurabiyeler gelirdi. Tatlı ve Tuzlu kurabiye… Evde yapılmasının yanında, pastanelerdende alınıpta ikram edilirdi. Bu arada, şimdiki pastaneler bana eskidekiler gibi güvenilir gelmediği için evde yapılanı yemeyi her zaman tercih ediyorum. En azından daha temiz ve malzeme olarak ne kullanıldığını biliyorsunuz. Neyse, eskilere güzel başlamıştık devam edelim.

O zamanki sıcaklığı, samimiyeti bulmamızda zor. Herşeyin tadı bundan dolayı güzeldi belkide.

Hatırladığım, kutulardaki kurabiyeleri herkes yemek için sabırsızlanırdı. Ağızda dağılan kurabiyeler, çayın yanında, kahvenin yanında veya gizli gizli mutfaktan alınarak yenirdi. Bu zamanları kısada olsa gördüğüm, yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Eski günleri hatırlayarak ve bu aralar evde olmamın etkisiyle geçtiğimiz hafta sonu tuzlu kurabiye yapmaya karar verdim. İnternette dolaşan o kadar çok tarif varki. Bence burada en önemlisi el becerimiz ve çeşitliliğimiz. İçine ne kadar değişik malzeme koyarsanız, tarifler o kadar güzel oluyor. Bende kısaca anlatayım isterseniz tarifimi…

1 adet yumurta beyazını ayırıp 2 adet yumurta ve 1 adet yumurta sarısını karıştırdım. Margarin ile birlikte tuz, şeker, sıvıyağ ve yoğurdu karıştırdım. Unu ve kabartma tozunuda ekledim. Kulak memesi kıvamında hamur için unu bir anda değilde yavaşça eklerseniz ayarını tutturmuş olursunuz. 30-40 dakika civarında dinlendirip bekledim. Hamuru 5-6 parçaya bölüp oklava ile 1 parmak kadar açtım ve daha sonra kesip kenarda beklettiğim 1 adet yumurtanın akı ile susama batırdım. Fırın tepsime koyup 180 derecede kızarana dek pişirdim.

Fırında pişerken beklemesi zor, nefis kokusu ile idare ediyorsunuz:)

Yaptığım tuzlu kurabiye kısa bir sürede tükendi. Güzel anılarla birlikte yapınca daha da güzel oldu sanırım:)

Ağzınızın tadı hiç bozulmasın...