Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą propozycją na polskim rynku propozycji kredytowych. Choć w swojej konstrukcji przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe przydzielane przez zwyczajne banki. Wypada jednak wskazać na szereg istotnych rozbieżności.

1-wsza z nich to podmiot, który to jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Zazwyczaj jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie zdolności kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu posiadają, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie spłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na odrobinę odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możliwości weryfikacji ewentualnej jednostki która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK innymi słowy do podstawowego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym potrzebne jest używanie stałych gwarancji spłaty pożyczki