Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie dość popularnym zagadnieniem. Oceny na jej temat są jednak skrajne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza przede wszystkim doniesieniom medialnym, które to ostrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przekazywanych pożyczek zabierali mieszkania ubogich ludzi.

Prawda zdaje się być jednakże nieco w wyższym stopniu skomplikowana niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie pieczołowicie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane poprzez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe strony, jaka to reguła mieści się polskim KC. Strony umawiają się, że 1-a ze stron użycza pożyczki w określonej wartości a 2ga strona obiecuje ją spłacić w danym okresie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie ma możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w związku z tym poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.