Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie bardzo popularnym tematem. Porady na jej temat pozostają jednak skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią łączą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek zabierali mieszkania ubogich osób.

Rzeczywistość jawi się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu skomplikowana niż w schemacie dobrzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równe podmioty, która to to zasada mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w określonej wysokości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w ustalonym okresie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada przywilejów banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Ubezpiecza się wobec tego poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta konstrukcja od strony prawnej.