Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie całkiem popularnym zagadnieniem. Poglądy na jej temat są jednakże całkowicie odmienne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które to uprzedzają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką udzielanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda jawi się być jednak odrobinę bardziej złożona niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron zdaje sobie sprawę ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne strony, jaka to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w określonej wysokości a 2ga strona zobowiązuje się ją zwrócić w ustalonym czasie, razem z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie posiada możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta konstrukcja od strony prawnej.