Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość oryginalną ofertą na naszym rynku usług finansowych. Jednak w swej konstrukcji przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe przydzielane przez standardowe banki. Wypada jednak wskazać na szereg istotnych rozbieżności.

Kluczowa z nich to podmiot, który to jest w stanie użyczyć kwotę wnioskowanej pożyczki. Gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i weryfikacji osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieznacznie innych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji przetestowania potencjalnej osoby zainteresowanej uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK czyli do fundamentalnego narzędzia którym dysponują banki. Z związku z tym konieczne jest stosowanie solidnych gwarancji spłaty pożyczki